De marronstam in Maripasula, de Aluku’s, heeft na jaren weer een nieuwe granman. Het nieuwe stamhoofd, Simeon Glunder, is deze week op het presidentieel paleis beëdigd door president Chan Santokhi. De vorige stamleider, Jacobi Emanuel, overleed in 2017.
In een gesprek met Suriname Herald geeft de nieuwbakken granman aan dat hij de contacten met Suriname wil verbeteren, evenals met zijn onderdanen. Deze marronstam heeft meer connecties met de Fransen vanwege de ligging van het dorp op Frans grondgebied en om andere redenen. “Er is een probleem omdat we geen eigen manier van communiceren hebben, maar als we geen eigen manier hebben, hoe kunnen we dan communiceren met de Surinaamse overheid?”, vraagt de stamleider van de Aluku’s zich af.
De stamleider streeft ook naar een betere samenwerking op het gebied van veiligheid.
Glunder legt uit dat het eerste dorp van de Aluku’s, Cottica genaamd, vroeger in Suriname lag, maar vanwege het gebrek aan ontwikkelingen in het gebied werden de bewoners gedwongen om elders te gaan wonen. Daarom plaatsten de dorpsbewoners destijds hun kinderen op Franse scholen.
Dat is de reden waarom ze meer contact hebben met de Fransen, die ook zorgden voor de benodigde faciliteiten. “Waar ontwikkeling is, daar zul je naartoe gaan,” merkt het stamhoofd op. Volgens de stamleider zal de relatie tussen de Aluku’s en Surinamers verbeteren nu ze een nieuwe granman hebben.
De granman zal zijn eerste bijeenkomst met zijn onderdanen organiseren wanneer hij terugkeert naar zijn residentie in Maripasula. Tijdens deze bijeenkomst zal er ook gesproken worden over het herstel van de banden met hun oorspronkelijk land. Ook het traditioneel gezag zal aanwezig zijn.