Het is vandaag woensdag 31 oktober 2012 en over 31 maanden gaan de Surinaamse kiezers weer naar de stembus. In dit artikel zal ik meer aandacht besteden aan het district Saramacca. Wij willen de kiezers zoveel mogelijk met cijfers en uitslagen van de afgelopen verkiezingen meer inzicht geven in het politieke gebeuren in Saramacca. De kiezers moeten weten wat er zich op het politieke vlak in het district Saramacca manifesteert.

De kiezers moeten ook weten hoe de uitslag van de verkiezingen in 2015 kan uitpakken. Wij zijn geen helderzienden (profeten), maar op basis van cijfers kunnen wij met onze statistische kennis zaken wel extrapoleren om een verantwoorde uitspraak te doen. Het district Saramacca heeft een oppervlakte 3.636 km² en telt een bevolking van 15.980 zielen (2004). In het verleden was dit district het politieke bolwerk van de VHP.

De bevolking van Saramacca naar etnische groepen ziet er als volgt uit: Creolen 1.242 (7.77%), Hindostanen 8.490 (53.13%), Javanen 3.243 (20.29%), Marrons 1.451 (9.08%), overige 1.278 (8.0%), gemengd 1.423 (8.90%) en onbekend 163 (1.02%). Meer dan de helft van de bevolking bestaat uit Hindostanen en daarna gevolgd door de Javanen. Wij gaan proberen de kiezers zoveel mogelijk kennis te laten maken met het verleden. De politici die in het verleden hun bijdrage geleverd hebben aan de ontwikkeling van dit land, zullen wij weer voor de geest halen. In bepaalde boeken lezen wij hun namen, maar in de nieuwsbladen komen wij ze sporadisch tegen. De geschiedenis moeten wij proberen zo levend mogelijk te houden.

De gekozen volksvertegenwoordigers (1949-1980) in Saramacca

1949 1958 1969
1.H.Shriemisier1.J.S.Mungra1. V.S.Sietaram
2.L.B.Sitalsingh2. I.M.Ramdjan2. H.B.Laigsingh
1951 1963 1973
1.H.S.Radhakishun1.H.S.Radhakishun1.V.S.Sietaram
2. H.F.Sewberath Misser2.H.Shriemisier2.Ch.Tilakdharie
1955 1967 1977
1.J.S.Mungra1.A.H.Pawiroredjo1.V.S.Sietaram
2.H.F. Sewberath Misser2.H.Shriemisier2.Ch.Tilakdharie

Bron: “Met het oog op 2010; drs.Soewarto Moestadja en Hardeo Ramadhin”.

De VHP was vanaf 1949 tot en met 1980 de onverslaanbare politieke partij in Saramacca. Alle negen keren heeft de VHP de verkiezingen in Saramacca gewonnen. In 1967 had de VHP met de SRI samengewerkt, waardoor de heer A.H.Pawiroredjo in Saramacca gekozen werd. Terstond na zijn toelating op 16 mei 1967 maakte hij (A.H.Pawiroredjo) bekend dat hij de fractie van de NPS zou steunen. Het politieke verraad en opportunisme heeft altijd bestaan in politiek Suriname.

Hoe is de situatie nu in Saramacca?

In 1987 is het kiesstelsel veranderd en het aantal zetels op DNA-niveau is nu drie. Het politieke klimaat is ook veranderd en de kiezers stemmen niet zo zeer aan partijgebondenheid. De kiezers kijken naar de kwaliteit  van de kandidaten, de betrouwbaarheid van kandidaten; de kandidaten die geen allure hebben van grondroof (begraafplaatsen en speeltuinen) en bereid moeten zijn om zich met opgeheven hoofd tussen de kiezers te bewegen, die niet aan grondroof hebben gedaan.

De sterkte van politieke partijen in Saramacca in 2000,2005 en 2010

200020052010
Partijstem%PartijStem%PartijStem%
NF2.32831.08 %NF2.95136.13 %NF2.96232.57%
MC174123.25 %NDP2.11125.84 %MC3.37737.13%
PVF1.85924.82 %A-11.7672163 %VA1.82920.11%
DNP5209.94 %VVV1.19114.58 %BVD/PVF92710.195
BVD4045.38 %UPS/DOE1351.65 %
D-213604.80 %NU190.23 %
Overige2773.70 %
Totaal7.488100.0%Totaal8.168100.0 %Totaal9.095100.0%

Onlangs heeft de Mediacommissie van de VHP, onder leiding van drs. K.Baynath, Hardeo Ramadhin, Gerold Vliet, Marijke Djwalapersad, Joyce Abdullakhan en Idris Naipal e.a. een werkbezoek gebracht aan het district Saramacca. De  goed opgekomen intellectuelen, waaronder een arts, een landbouwkundige (MSc) en een een jurist (Meester in de rechten) hebben te kennen gegeven dat wij met ons allen moeten werken aan de opbouw van dit land Suriname. “Waar je ook mag zitten (in de oppositie of in de coalitie) moet je jouw bijdrage blijven leveren aan de ontwikkeling”. De mediacommissie was onder de indruk van deze intellectuelen (hun nationaal denkend karakter)  en alle anderen die daar aanwezig waren. De zeer wijze woorden hebben boekdelen beschreven. Zij hebben ook te kennen gegeven dat zij het land (vooral het district Saramacca), ook via de politiek, op het hoogste niveau (DNA-niveau) willen vertegenwoordigen. De mediacommissie doet geen uitspraken, maar wij volgen de ontwikkelingen op de voet en die rapporteren wij aan de hoogste leiding van de partij.

De sterkte van het NF, MC, VHP en VA in Saramacca, per ressort in 2010

RessortenNF%MC%VHP%VA%Totaal
Calcutta31636.4140446.5420823.99687.83868
Groningen51832.9774547.421469.2929818.971.571
Jarikaba89132.0778328.1977928.0437313.432.778
Kam.Baroe35126.7356643.1119014.4737928.871.313
Tijgerkreek46525.3066736.2924213.1765035.361.838
Wayambo42057.7721229.1629140.03618.39727
Totaal2.96232.373.37737.131.85620.211.82920.119.095

Mijn conclusie in alle eerlijkheid is dat de ene zetel van de VHP in Saramacca op de helling staat. Met 1.829 stemmen (20.21 %), kan de partij die ene zetel heel makkelijk verliezen. De Pertjajah Luhur behaalde in 2005, 706 stemmen en in 2010, 1.829 stemmen. De NDP behaalde in 2005, 2.111 stemmen en in 2010, 3.370 stemmen. De VHP had in 2005, 2.245 stemmen (27.49% van de stemmen) en in 2010, 1.829 stemmen. Het politieke getij moet zo snel mogelijk gekeerd worden, vooral in Saramacca. Zij die niet meer met de stroom kunnen meevaren of niet meer gedragen worden door de kiezers van Saramacca, moeten plaats maken voor anderen. Het is hard om dit te zeggen, maar de politieke realiteit kan ik niet verdoezelen.

Hardeo  Ramadhin
In de rubrieken ‘Ingezonden/ Aangeboden’ stelt GFC Nieuws een ieder in de gelegenheid om een eigen mening of visie te geven op alle actuele ontwikkelingen en/of relevante onderwerpen. Stukken die geplaatst worden komen niet noodzakelijkerwijs overeen met de visie en/of de mening van de redactie.  De redactie heeft het recht om de stukken wel of niet te plaatsen, in te korten of te redigeren, zonder de mening en/of visie van de inzender aan te tasten. Er worden alleen stukken geplaatst die behoudens een ieders verantwoordelijkheid voldoen aan wat gesteld wordt in de Surinaamse wetgeving.

Dit bericht is afkomstig van GFC Nieuws. Bekijk het oorspronkelijke bericht hier.